Αθλητικές ειδήσεις της παροικίας μας στην Στοκχόλμη

ΑΕΚ Στοκχόλμης

Χθες η  ανδρική ομάδα  της ΑΕΚ Στοκχόλμης παίζοντας  τον πρώτο της αγώνα του πρωταθλήματος έχασε στην έδρα της απο την γειτονική Τενστα Μπασκετ  με  σκορ   64-68 .Με νέα πρόσωπα στην ομάδα η ΑΕΚ  ξεκίνησε καλά και είχε πάντα μια μικρή διαφορά .Όμως στην 4 περίοδο κάνοντας πολλά λάθη  τα οποία έγιναν αισθητά ,δεν μπόρεσε να διατηρήσει την διαφορά και η Τενστα την κάλυψε και πέρασε μπροστά .Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ   δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή  και ο αγώνας έληξε  όπως προαναφέραμε με 64-68.

Ακρόπολις

Η ομάδα μας η Ακρόπολις νικώντας στον τελευταίο αγώνα  της την ομάδα  Örebro  ung  με 4-2 στέφθηκε  και τυπικά πρωταθλήτρια ,αφού ήδη  δυο αγωνιστικές  πριν απο το τέλος του πρωταθλήματος ήταν ουσιαστικά  πρωταθλήτρια . Σε 22 αγώνες έχει 14 νίκες ,4 ισοπαλίες , 4 ήττες ,τέρματα 47 -34 και   οι βαθμοί 46.Ενώ η δεύτερη ομάδα συγκέντρωσε 39 βαθμούς. Συγχαρητήρια στους παίκτες ,στο προπονητικό τιμ ,στο Δ.Σ. και σε όλους εκείνους που συνέβαλαν ώστε η Ακρόπολις να είναι η πρώτη Ελληνική ομάδα που θα παίξει του χρόνου στην πρώτη κατηγορία. Εμείς και όλος ο Ελληνισμός της παροικίας σας ευχόμαστε νέες επιτυχίες στην καινούργια κατηγορία .